Schitterendje aanvölling vör Rogstaekersarchief

28 september 2018

Sinds jaor en daag zeen Wil Berben en Jac Frencken doondje met ’t archivieëre van âllerlej vuuërwêrpe, di-j mét de geschiedenis van de Rogstaekers te make hebbe. Neet alleîn vaantjes, medalies en elpees waere gerubricieërdj en opgeslage, mer ouch posters en gezétte en zelfs interne stökke vanne Rogstaekers waere gedigitalisieërdj um zoeë vör de toekomst bewaardj te bliêve. Mer waat wore ze begîn september bli-j mét ’n donatie, di-j ‘n ongekindje uutbrei-jing beteîkentj.

 

Rogstekergezet1904

 

Leonie Linssen, aod-artiest beej de Bonte Aovendje, waas oppe zölder vör de zoeëvölste kieër ‘ne houp doeëze aan ’t verplaatse en dacht beej zien eige: “As ich di-j noow ’s aan de Rostaekers schînk, dan hebbe vae ’n win-winsituatie: ich hoof neet mieër te sjouwe en zeuj zeen d’r bli-j mej!”.

In de doeëze zitj namelik ’n groeëte verzameling historisch materiaol oeëver de Wieërter vastelaovendj. De start daovan és gemaaktj doeër Pierre Linssen, de opa van de mins van Leonie. Hae verzameldje van alles: krânte-artikele, foto’s, bökskes, posters en waat mer de meute waerd woeër. Schoeënvader Ton ging dao later me-j wieter en nao ziene doeëd pakdje Leonie en mânleef Pierre de draod van ‘t verzamele ouch op.

 

’t És ’n schitterendje verzameling met materiaol vanaaf 1897 (!) t/m 2017. Zoeë zitj d’r de originieële poster beej van de Wieërter optocht in 1897 (de ieërste woor trouwes twieë jaor ieërder, in 1895), mer ouch de allerieërste Rogstèkersgezétte, di-j zelfs in het Rogstaekersarchief ontbroêke.

Onnoeëdig te zègke det de Rogstaekers bezûndjer dânkbaar zeen, det Leonie en Pierre dieës verzameling hebbe wille oeëverdrage. Want met dieës geste és uniek materiaol vör ’t naogeslacht behaoje gebliêve.

PosterOptocht1897

Mochdjae zelf ouch ‘ne kieër met de groeëte poets bieëzig zeen en spulle tieëgekaome, di-j met de Wieërter vastelaovendj van doon hebbe, goesj di-j dan neet wègk, mer beltj effe met Wil Berben (06 532 433 65) of Jac Frencken (06 235 933 13). Gae dootj d’r hun én de Rogstaekers ’n geweldjig plezeer mej.

Tags: -

Kiektj ouch us beej:

22 mei 2019

Um de Groeëte Rogstaekers Optocht good te laote verloupe zeen vae op zeuk nao verkieërsregelaars en optochtbegeleiders. De minse deej vae zeuke zeen d’n hieële tiêd vanne optocht actief:  verkieërsregelaars vanaaf ’s mêrges 10:00 oor…

Gezochtj: verkieërsregelaars en optochtbegeleiders

Lees meer

17 februari 2019

  Op zoondig 17 fibberwarie 2019 prissentieërdje Rob Princen beej WeertFM de veerdje aaflevering van ‘t programma ‘Dao Gaon Vae Weer’. De óngerwêrpe hebbe allemaol mét de vastelaovendj te make. Ouch Jac Frencken, dae vör…

Jac Frencken te gast beej WeertFM

Lees meer

16 februari 2019

Eder jaor gaon lede van de optochtkemissie van de Rogstaekers mieërdere kieëre op bezeuk beej de bawwers van de groeëte wages, di-j mejdoon aane optocht. Met hölp van ‘n aantal deskundige kieke ze dan wí-j…

Preens Frank II preuftj aane optocht

Lees meer
Mieër noets