Vastelaovendj és springlaevendj

24 december 2020

Vastelaovendj és ’n fieëst met historie, cultuur en traditie. En dao zeen vae in Wieërt mèr wat gruuëts op! Al jaore lânk belaeve joônk en aod heej völ plezeer aan. Doeër de jaore haer hebbe d’r in Wieërt tal van Preense en Jeugdpreense roondgeloupe, trokke d’r hongerte schoeën creaties doeër de straote, hebbe doeëzendje minse genoeëte van prachtige Boonte Aovendje, zeen d’r fantastische vastelaovendjlidjes geschriêve en gaotj zoeë mèr doeër. Det waas vreuger, det és noow en det gaeve vae doeër aan volgendje generaties.

Same haoje vae dieës cultuur in stând. De Rogstaekers beschikke oeëver ’n fantastisch archief vôl mét prachtig materiaol. En via de Facebookpagina 'Vastelaovendj és springlaevendj' kunne foto’s, video’s of geluidsfragmênte gedaeldj waere met edereîn. Volgtj dieëze pagina ouch doeër te like, geneetj same mét os van alles waat és gewaesj en dootj mét os mej aan alles waat nog gieët kaome. Same haoje vae de vastelaovendj in Wieërt springlaevendj!


Foto: 60.000 minse kieëke nao d'n optocht van 1958 met aan 't indj de preensewage met Preens Ton I (Joosten)


Tags: -

Kiektj ouch us beej:

13 november 2021

De gepléndje festiviteite roôntelum de uutreiking van de Orde van de Gulden Humor op 26 en 27 november in Sporthal Bosseve gaon neet doeër. Dét hieët Stadsvastelaovendjvereîniging De Rogstaekers, as organisator, vandaag bekindj gemaaktj. De…

Gulden Humor gieët neet doeër op 26 en 27 november

Lees meer

12 november 2021

  Oppe 11e vanne 11e és de Gouwe Rogspeld uutgereiktj aan oeëze zieër gewaardieërdje Theo Nouwen. Theo és lid sieër 1988 en daome-j 3 × 11 jaor actief lid van Stadsvastelaovendjvereîniging De Rogstaekers. Gedeurendje de…

Gouwe Rogspeld vör Theo Nouwen

Lees meer

25 oktober 2021

UPDATE 04-11-2021 Stadsvastelaovendjvereîniging de Rogstaekers stéltj uutrooping nowwe Vorst uut. De droûm vanne vastelaovendj blieftj, mer vanwieëge de oploupendje coronaciêfers zölle de planne di-j gemaaktj zeen vör de oeëpening van de Wieërter vastelaovendj tot nader…

Uutrooping nowwe Vorst uutgestéldj

Lees meer
Mieër noets